افزایش سرمایه و نحوه پرداخت مالیات حق تمبر

مقدمه ای از مالیات افزایش سرمایه(حق تمبر)

شرکت‌ها در ابتدا با یک سرمایه اولیه شروع به فعالیت می‌کنند، ولی به مرور زمان جهت تامین منایع مالی ،اصلاح ساختار مالی یا گسترش فعالیتشون سرمایه رو افزایش میدن.سوالی که باید از شما حسابدار عزیز بپرسم اینه که آیا افزایش سرمایه مشمول مالیات هست یا خیر؟(مالیات حق تمبر)

اگر هست به چه شکل محاسبه و از چه کانالی  پرداخت میشه//اگر جوابش رو نمیدونی تا اخر این ویدیو باما همراه شو.

فرض میکنیم من مدیر شرکت هستم و شما حسابدار، هیئت مدیره شرکت میتونه از طریق یکی از این 4 روش سرمایه رو افزایش بده.

  • از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
  • از محل سود انباشته
  • از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
  • از محل صرف سهام

دوست من سازمان امور مالیاتی برای افزایش سرمایه شرکت‌ها ،ماده قانونی تعریف کرده و منه مدیرعامل حتما باید از اون مطلع باشم و شمای حسابدار  بایستی در موعد مقرر اقدام به اجرای تکالیف مالیاتی مرتبط با این موضوع  بکنی تا مشمول جریمه نشیم.

افزایش سرمایه مشمول مالیاته.حالا مالیاتی که از بابت افزایش سرمایه شرکتم باید پرداخت کنم  اسمش هست مالیات حق تمبر.چه زمانی که شرکت ثبت میکنیم و چه زمانی که سرمایه افزایش میدیم مکلف هستیم مالیات مربوطش رو محاسبه و پرداخت کنیم.

دوست گلم برای محاسبه هر نوع مالیاتی باید نرخ مربوطش مشخص شده باشه.نرخ مالیات حق تمبر معادل نیم در هزار هستش.برای اینکه بهتر متوجه بشی با یه مثال کاربردی پیش میریم و پرداختش رو هم با هم انجام میدیم.

شرکت راهکاران با سرمایه 10.000.000 ریال 3 سال قبل ثبت شده و حالا هیئت مدیره تصمیم میگیرن 300.000.000 ریال اورده نقدی به عنوان سرمایه  وارد شرکت کنند.

روش محاسبه مالیات حق تمبر به این شکله:

150.000=0/0005*300.000.000  : مالیات افزایش سرمایه

یاد بگیرآموزش اظهارنامه مالیاتی عملکرد شرکتها

 تا کی فرصت داریم مالیات حق تمبر را پرداخت کنیم؟

شرکت‌ها حداکثر تا شصت روز پس از تاریخ ثبت قانونی افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها مهلت دارند که مالیات افزایش سرمایه را از طریق ابطال تمبر پرداخت کنند.(منبع میشه تبصره ماده 48 قانون مالیاتهای مستقیم)

اگر در موعد مقرر پرداخت نکنیم چه اتفاقی میفته؟اونوقت باید پیه جریمه 2 برابری رو به تنت بمالی.یعنی 2 برابر مالیات حق تمبر + اصل مالیات حق تمبر

چگونه مالیات حق تمبر را پرداخت کنیم؟

همان طور که قبلا توضیح دادیم حق تمبر در برخی موارد از طریق الصاق تمبر و ابطال ان دریافت می شود. بعد از این که شرکت ثبت می شود یا سرمایه آن افزایش پیدا می کند باید حق تمبر سرمایه را بپردازید. میزان حق تمبر در این حالت برابر با نیم در هزار کل سرمایه یا سرمایه افزایش یافته است. مدت 2 ماه از زمان ثبت یا افزایش سرمایه برای پرداخت حق تمبر فرصت دارید. دقت کنید که در صورت عدم پرداخت به موقع، جریمه خواهید شد. ضمنا شما برای پرداخت حق تمبر نیازی به داشتن کد اقتصادی ندارید.

** اگر می خواهید حق تمبر را به صورت غیر حضوری پرداخت نمایید حتما باید شناسه یکتای اداره ثبت را داشته باشید.

مالیات حق تمبر

  • برای دریافت شناسه یکتا، اگر شرکت تان تازه تاسیس است با شماره پیگیری وارد سامانه اداره ثبت شرکت ها شوید. سامانه شناسه یکتا را به شما نشان می دهد.
  • شناسه یکتای ثبت شرکت همان شماره پیگیری است که از طرف سازمان ثبت شرکت ها بعد از تأیید صورتجلسه افزایش سرمایه پیامک میشه به اضافه عدد 01616 یعنی شناسه یکتای ثبت شرکت ها به شرح زیر است :

                                    1616 +شماره پیگیری پیامک شده از سوی سازمان ثبت شرکت ها = شناسه یکتای ثبت شرکت ها

یعنی در عبارت فوق باید عدد 1616 را به آخر شماره پیگیری 19 رقمی اضافه کنیم مانند مثال زیر :

دقت کنید شماره پیگیری برای هر صورتجلسه افزایش سرمایه متفاوت است و 19رقم می‌باشد.سپس وارد سامانه پرداخت الکترونیک مالیات شوید. شناسه یکتا، شناسه ملی شرکت و نیز کد امنیتی را در قسمت های مربوطه وارد نمایید.اگر سوالی مشاهده می کنید که مربوط به شما نیست، شماره همراه تان را وارد کرده و گزینه پرداخت انلاین را بزنید.

اکنون حق تمبر سرمایه شرکت شما پرداخته شده و نیازی به مراجعه حضوری ندارید.

نکات کلیدی مالیات حق تمبر(مالیات افزایش سرمایه):

نکته اول :دقت کنید که با این سامانه فقط می توانید مالیات نیم در هزار مربوط به شرکت های تازه تاسیس را پرداخت نمایید. برای بقیه موارد باید به حوزه مالیاتی خودتان مراجعه نمایید.

نکته دوم: اگر فقط افزایش سرمایه داریم و نسبت سهامداران تغییر نکرده است، حق تمبر نیم در هزار جزء هزینه شرکت ثبت می شود. در صورتی که نسبت سهامداران تغییر کرده است پس انتقال سهم الشرکه داشته ایم و مالیات 4 درصد باید پرداخت شود که در دفاتر ثبت نمی شود.

سند حسابداری مالیات افزایش سرمایه :

ثبت حسابداری:

هزینه مالی – حق تمبر                  150.000

سایر حسابهای پرداختنی – دارایی                              150.000

-بابت حق تمبر افزایش سرمایه

سند حسابداری افزایش سرمایه  و جریمه تاخیر در پرداخت حق تمبر:

ثبت حسابداری:

هزینه مالی – حق تمبر                              150.000

هزینه مالی – جرایم حق تمبر                     300.000

سایر حسابهای پرداختنی – دارایی                                           450.000

-بابت حق تمبر افزایش سرمایه و جریمه تاخیر پرداخت

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up